Jazva po cisárskom reze-sekcii

19.03.2023

Cisársky rez sa často vykonáva ako núdzový zákrok. Váš lekár si vyberá na základe rizikových faktorov alebo na základe lekárskej nutnosti. Niekedy je to jediná správna možnosť ako priviesť dieťatko na svet. Zachránilo to život toľkým mamičkám a bábätkám!

Prečo je dôležité starať sa o jazvu po pôrode?

Dôležité je začať s jazvou komunikovať. Koľké z nás majú problém pozrieť sa a dotknúť  jazvy? Mali by sme ju začať brať ako súčasť svojho JA. Je dôležité začať sa jej dotýkať a pracovať s jazvou čím skôr. Vieme tak predchádzať  možným problémom. Naše telo pracuje vo funkčných svalových reťazcoch a reaguje na narušenie alebo bolesť nap.po operácii v obrannom mechanizme, čiže sa stiahne. Teda aj jazva má vplyv na celkové držanie tela.

Ak ste rodili cisárskym rezom, došlo k narušeniu rezom a následnému  zošitiu niekoľkých vrstiev tkaniva. Je dôležité začať sa starať o jazvu hneď od začiatku!

Vieme Vám s tým pomôcť, inštruovať vás ako jazvu ošetriť.

Hojenie jazvy je u každého individuálne. Rana sa hojí 12 mesiacov a dlhšie. Starostlivosť  o jazvu by mala trvať rovnako dlhú dobu. Ošetrenie rany, jazvy a mäkkého tkaniva v okolí je dôležitá nie len kvôli vzhľadu. Správne manuálne ošetrenie je dôležitou prevenciou vzniku zrastov v podkoží a hlbších tkanivách pre optimálnu funkciu svalov, lymfatického systému, nervovo-cievneho zásobenia a pre funkciu vnútorných orgánov. 

Zlé zhojená jazva môže byť príčinou bolesti v podbrušku, panve či v spodnej časti chrbta, nafukovania, zníženej peristatiky čriev, diskomfortu v intímnom živote alebo zvýšeného napätia svalov panvového dna a s tým spojené pridružené komplikácie.

AKO SA STARAŤ O  JAZVU HNEĎ PO PÔRODE

  1. Dotýkajte sa okolia rany nad a pod hneď po pôrode jemným plošným tlakom dlane a jemným krúžením. Dotýkajte sa aj samotnej rany cez krytie (jazvu priamo nemasírujte). Dotyk je dôležitý pre zlepšenie vnímania a citlivosti danej oblasti.
  2. Dýchajte do oblasti brucha. Prehĺbte dýchanie do spodných rebier (branične dýchanie). Položte si ruky na oblasť rany a vnímajte dych v oblasti rany. 
  3. Pohyby vykonávajte pomaly a opatrne. Bude to nepríjemne a bolestivé ale je to v poriadku. Pridržte si ranu rukou, skrčte a narovnajte jednu nohu potom druhú. Otočte sa na jeden bok a zotrvajte tam cca 15 min., potom na druhý bok. Otáčajte sa so skrčenými nohami a stále s pridržaním rany.
  4. Vstávajte z postele hneď ako vám to zdravotný personál dovolí. Pohyby robte pomaly, najprv si poseďte až potom stávajte. Bude to pre vás namáhavé ale je to prevencia tvorby zrastov a ďalších komplikácii. Pri vstávaní si fixujte podbruško rukou.
  5. Ranu nechávajte čo najviac na vzduchu a sprchujte čistou vodou. Nemažte ju kým vám nevytiahnu stehy (cca 7.-10. deň po pôrode)
  6. Po vytiahnutí stehov jazvu masírujte kvalitnými rastlinnými olejmi, kalciovou masťou a silikónovým gélom.
  7. Pri kašli,  smiechu, kýchnutí si pridržte oblasť rany a podbruška.
  8. Fixujte si brucho zavinovacou šatkou v období šestonedelia pri prechádzkach a väčšej záťaži.
  9. Pri kojení zvoľte vhodnú polohu aby sa jazva veľmi nenamáhala, v sede s veľkým vankúšom na bruchu, v sede s vankúšom na boku, v ľahu na boku.
  10. Tejpovanie pôsobí analgeticky a proti opuchom, podporuje proces hojenia rany.

Aj za toto môže aktívna jazva

  • bolesti chrbta, krku, hlavy
  • bolesti v podbrušku a panve
  • bolestivá menštruácia
  • bolesť pri pohlavnom styku
  • zápcha
  • zrasty
  • zmena dýchania



Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky